دوشنبه 31 شهریور 1399

میکرو لرنینگ (Micro-Learning) چیست ؟

  • 23 خرداد 1398
  • 16:12
  • 1 دیدگاه
  • 769 بازدید
  • Article Rating
میکرو لرنینگ (Micro-Learning) چیست ؟

از طریق تکرار برنامه ریزی شده شما می توانید در زمان کوتاهی اطمینان حاصل کنید دانشی که یاد گرفته اید در حافظه بلند مدت شما قرار دارد.و مهم ترین اصل در  ساخت روش میکرولرنینگ برای این منظور بوده که در کوتا ترین زمان بیشترین دانش را کسب کنید.
 

تحقیق و مطالعه بر روی انسان ها امروزه نشان می دهد که توجه افاد معمولی فقط حدود پنج دقیقه هست

حتی اگر مقاله یا کتابی که به صورت متنی باشد آنها باید تصویر آن را نیز در ذهن به یاد بسپارند زیرا که نشانه های بصری به اناسن ها +

امروزه همه افراد یک تلفن همراه هوشمند دارند و بسیاری از مردم زمان زیادی را صرف رفت و آمد طولانی به محل کار یا دانشگاه و… برای یادگیری میکنند، microlearning برای عصر حاضرکه دنیای تکنولوژی به سرعت در حال تغییر و به روز شدن است بسیار مناسب می باشد.

این نوع یادگیری یکی از خلاقانه‌ترین راه‌های آموزش است که باعث می‌شود فرایند آموزش، به نوعی با سرگرمی همراه شود و از دشواری و یکنواختی فراگیری علوم جدید کاسته گردد.

در این شیوه آموزشی، نیازهای یادگیرنده با استفاده از فناوری‌های روز، به سرعت برطرف می‌شود و به همین دلیل بسیار موثر و کارآمد است.

در واقع امروزه که سرعت اینترنت و سطح دسترسی به فناوری‌های آنلاین افزایش یافته است و روز به روز بر تعداد مردمی که موبایل به دست می‌گیرند افزوده می‌شود، یادگیری خُرد توانسته به خوبی ارزش خود را نشان دهد

مزایا میکرولرنینگ در کسب و کار

۱. سرعت در یادگیری و هزینه کمتر

بهای خرد آموزی یا میکرو یادگیری به دلیل کوتاه بودن مدت آموزش پایین‌تر از آموزش الکترونیکی سنتی است. این نوع آموزش بسیار سریع‌تر از آموزش الکترونیکی سنتی ساخته می‌شود و گسترش می‌یابد.

۲. چرخه‌ی توسعه ی کوتاه تر

به دلیل طول دوره‌ی اجرا و قالب‌های معمول که برای توسعه‌ی خرد آموزی یا میکرو یادگیری استفاده می‌شوند، این دارایی ها دارای چرخه‌ی توسعه بسیار کوتاه‌تری هستند.

۳. به روزرسانی آسان

قالب های آموزش بر پایه‌ی واحدهای یادگیری خرد را می‌توان جهت ارتقاء تاثیراتش به سرعت  به‌روز رسانی و اصلاح کرد.

۴. کاربرد فراوان

قالب‌های طراحی خرد آموزی یا میکرو لرنینگ شامل قالب‌های رسانه‌ای قوی هستند که به حفظ بهتر دانش منجر می‌شوند.

۵. تاثیر فراوان در یادگیری

آموزش بر پایه‌ی واحدهای یادگیری خرد برای بزرگسالانی با محدوده‌ی توجه کوتاه‌تر ایده‌ال است و برای جوانان نیز بسیار جذابیت دارد.

.

معایب میکرولرنینگ

مانند هر روش و متد دیگری ، میکرولرنینگ نیز دارای نواقص و معایبی است .

به عنوان مثال در میکرو لرنینگ ما فاقد یک محیط رسمی هستیم و همین موضوع باعث می‌شود یادگیرنده‌ها، کل قضیه را چندان جدی نگیرند.

به علاوه در این محیط شاید یادگیرندگان نتوانند به خوبی یک کلاس را در ذهن خود تصور کنند و این امر موجب حواس پرتی آنها شود و در نتیجه این امر ، کاهش یادگیری را به دنبال دارد.

یکی دیگر از معایب این نوع آموزش نپرداختن به جزئیات می باشد و در نتیجه ممکن است یعصی از جزئیات مهم از قلم بیفتد.

نجمه عزیزی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

سمانه
سمانه ﺳﻪشنبه, 17 تیر,1399 20:26
خیلی سبک به درد بخوری به نظر میرسه میکرولرنینگ امیدوارم هر چه زودتر توی ایران هم راه بیفته و ما بتونیم این مدلی یاد بگیریم همه چیزارو تنها جایی که میدونم تازه داره راه می افته لینومه که یه استارتاپن که دارن اموزش های میکرو لرنینگ برای دانشجو ها درست میکنن و یه پلتفرم میکرولرنینگ دارن بالا میارن اینم سایتشونه : https://linom.ir

آرشیو اخبار