پرتال آموزشی Iran Lms

تاریخ: 04 خرداد 1398

سیستم EMIS چیست؟

سیستم اطلاعات مدیریت آموزش یا همان EMIS را به طور کامل در این مقاله بررسی خواهیم کرد و با مزیت های این سیستم بیشتر آشنا می شویم .

اگر اطلاعات در لحظه آموزشهای عالی در دسترس باشد حمایت و پشتیبانی بزرگی در برنامه ریزی برای مدیریت بهینه آموزش صورت میگیرد به این خاطر که فرایند آموزش امری بسیار پیچیده ، پویا و وابسته تغییر و تحولات گسترده می باشد. بنابراین طراحی و تعالی فرآیند یاددهی و یادگیری و سیستم یکپارچه آموزشی نیازمند سیستم اطلاعات مدیریت و پشتیبانی لازم تصمیم گیری های مناسب را برای بهینه سازی فرایند آموزش برای طراحان و مدیران را فراهم سازد. برای شناخت سیستم اطلاعات مدیریت آموزش نیازمند به شناخت سیستم اطلاعات مدیریت هستیم . سیستم های اطلاعات مدیریت، شامل طراحی و برنامه ریزی سیستم هایی است که اطلاعاتی برای کارکنان و مدیران به منظور تصمیم گیری و انجام فعالیت های کاری روزانه فراهم می کند

نگاهی به برخی از تعاریف سیستم اطلاعات مدیریت را میتوانیم در ادامه ببینیم:

 1. سیستم اطلاعات مدیریت در یک سازمان بخش پشتیبانی اطلاعاتی را بر عهده دارد چرا که تصمیم گیری های سازمان از این سیستم مشخص می شود.
 2. این نوع سیستم، سیستمی متشکل از انسان و ماشین است که از آن به منظور پشتیبانی از مدیریت و عملیات ، تصمیم گیری و اطلاعات را فراهم می سازد.
 3. سیستمی است که بر پایه پایگاه داده های سازمانی که به دلیل انتقال اطلاعات به افراد یک سازمان به وجود آمده است.
 4. نظام های اطلاعات مدیریت ،مدیر ها را در کنترل و پیگیری کارهای پیش رو سازمان ها وکار های آینده وضعیت را بهبود می دهند..

مهم ترین نقش سیستم های اطلاعلات مدیریت آموزش EMIS تبدیل منابع گوناگون به نتیجه های یادگیری از طریق  تهیه تحلیل ها و تصمیم گیرندگانی که با استفاده از اطلاعات نسبت به چگونگی تبدیل در آموزش های داخلی به آموزش های خارجی توانا می سازد، ایفا می کنند. دسترسی به اطلاعات با کیفیت در اسرع وقت میتواند تصمیم گیری را بهبود دهد و اطمینان حاصل کنید که منبع ها در زمینه هایی که مورد نیاز هست گرفته اند و بورن داد آنها در بالاترین سطح قرار خواهد گرفت، در صورت عکس این عمل داده های آموزشی میتواند به عنوان حصاری در تصمیم گیری عمل کند و باعث استفاده از منبع های ضعیف شود.

سیستم اطلاعات مدیریت آموزش یا EMIS چیست ؟

سیستم اطلاعات مدیریت آموزش، به سیستمی گفته میشود که به منظور سازماندهی قانونمند اطلاعات مرتبط با مدیریت توسعه آموزشی طراحی شده است.

از وظایف EMIS می توان به موازد زیر اشاره کرد:

 1. جمع آوری منابع 2- پردازش 3- تجزیه و تحلیل 4- انتشار 5- توزیع و ارایه خدمات اطلاعاتی برای کاربرانی اطلاعات آموزشی است.

EMIS به سیستم پردازش اطلاعات برای مدیریت منابع و خدمات آموزشی اشاره دارد. همچنین این سیستم (سیستم اطلاعات مدیریت آموزش) در جهت ارتقا و استفاده یا کاربرد اطلاعات جهت سیاست­گذاری و اجرا، تصمیم گیری و نظارت و ارزشیابی سیستم­های آموزشی مورد استفاده قرار می­گیرند.

پس ، سیستم های اطلاعات مدیریت آموزش  (EMIS)به طور کلی وظایف زیر  را بر عهده دارند :

 • مدیریت زمینه­ یابی : طراحی ابزار آموزشی، آزمایش ابزار، طراحی مجدد، توزیع و جمع آوری
 • سازماندهی، پردازش، گردآوری و پردازش بر روی داده ها
 • تجزیه و تحلیل، پردازش بر روی اطلاعات  و استفاده از اطلاعات آموزشی
 • انتشار، توزیع و انتشار بروندادها برای کاربرها اطلاعات آموزشی
 • مدیریت و برنامه ریزی سراسری فعالیت های EMIS و ارتقا سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری
 • نظارت و ارزشیابی تمام فعالیت هایEMIS
 • آموزش تمامی سطوح کارکنان EMIS
 •  

تغییرات بسیار زیاد و پویا، ابعاد کیفیتی مهم در حوزه آموزش، تغییرات شکل گرفته درساختار آموزشی و تکنولوژی های حوزه آموزشی باعث شده تا برای طراحی یک سیستم اطلاعات مدیریت آموزشی ملزم به تدوین استاندارد ها شکل بگیرد.

این سیستم از استاندار iso 10015  پیروی میکند که مقاله راجب این استاندارد نوشته شده که میتوانید با کیلک بر روی لینک زیر آن را مطالعه فرمائید.
استاندارد ISO10015 چیست ؟

اما پیش از پرداختن به این استاندارد، اشاره کاملی به کارکرد های سیستم مدیریت آموزش می شود که در ادامه می توانید مطالعه نمائید.

EMIS  برای چه کسانی مفید می باشد

 1. به صورت کل هر سازمان یا مجموعه دولتی و غیر دولتی که به موضوع آموزش و توسعه دانش و مهارت منابع انسانی به عنوان یک اصل پایدار نگاه می کنند.
 2. سطح های مختلف آموزشی با رویکردهای تحصیلی، آموزش عالی و مهارتی و...
 3. سایت های آموزش آنلاین و مجموعه­هایی که از سیستم آموزش مجازی (LMS) استفاده میکنندو لازم است اطلاعات سیستم جمع شود تا در قالب گزارشات جهت بهبود ساختار آموزشی  و ساختار سیستم آموزشی را تضمین کند

از آنجا که سازمان­ها برای نزدیک کردن هرچه بیشتر خود با محیط اطراف در حال تغییر، در حوزه آموزش بر روی کارکنان خود سرمایه گذاری می­کنند، لذا لازم است همواره فرآیند بهبود مستمر ساختار آموزشی را در دستور کار قرار دهند. برای دستیابی به این امر مهم، اطلاعات به روز، گزارشات دقیق، خروجی­های پردازش شده و ابزارهای مناسب نیاز است. مجموعه این اطلاعات و ابزارها را یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری به عنوان EMIS جمع آوری شده است.همواره امروزه شرکت­ها هم برای رقابت در فضای کسب و کار بایک دیگر راهی به غیر از بالا بردن کیفیت آموزش و هدفمند کردن آن ندارند؛ لذا یکی از سیستم­های ضروری در زمینه منابع انسانی، سیستم اطلاعات مدیریت آموزش یا EMLS می باشد.

نقش EMIS در یک مجموعه دولتی یا غیر دولتی چیست؟

 1. جمع آوری داده های بروز از وضعیت آموزشی کارکنان.
 2. نظارت و پایش دائم ساختار آموزشی کارکنان.
 3. جلوگیری از خلأ ها و کمیت های آموزشی.
 4. یکپارچه کردن سطح آموزشی سازمان ها.
 5. قرار دادن منابع آموزشی به حوزه های مورد نیاز.
 6. بهبود آموزش در سازمان.
 7. چرخه استاندارد آموزش از نیازسنجی تا اجرا و ارزیابی.
 8. بهبود مستمر فرآیند آموزش در سازمان.
 9. منطبق کردن دوره­های آموزشی با موقعیت کارکنان در سازمان.
 10. امکان تدوین استراتژی­های آموزشی مدون و ارزیابی اثر استراتژی­ها.
 11. مرتبط کردن سیستم پرسنلی و منابع انسانی به سیستم EMLS
 12. هدفمند کردن طراحی مسیر آموزشی کارکنان.
 13. مدیریت قانونمند مدل ها و روش های آموزشی نسبت به نیازسازمان
 14. مدیریت یکپارچه سازی پیمانکاران حوزه آموزش.

چرا باید از سیستم EMIS برای ارتقای کیفی آموزش استفاده کنیم

کاربرد اين استاندارد گردآوری راهنمايی جهت ياری رساندن به سازمان‌ها جهت شناسايی و برسی نیاز های آموزشی، بهبود طراحی و برنامه‌ريزی آموزشی، ارائه آموزش، ارزشيابی نتايج آموزش و پايش و بهبود فرآيند آموزش به منظور دستيابی به اهداف آن می‌باشد. اين استاندارد بر  کمک رسانی در آموزشد تاکئید بسیاری داد كه به سازمان‌ها کمک کند تا آموزش در آن‌ها، سرمايه گذاري مفید تری داشته باشد.